- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Zero Liquid Discharge Plant
Zero Liquid Discharge Plant
Zero Liquid Discharge Treatment Plant
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Capacity (KLD) | 100 KLD |
| Treatment Technology | Mixed Bed Bio Reactor(MBBR) |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 100 m3/day |
| Installation Type | Prefabricated |
| Water Source | Industrial Effluent |
| Control Module | Available |
| Automation Grade | Automatic |
| Deliver Type | PAN India |
| Air Blower Count | 3 |
| Air Blower Power | 0.4 kW |
| Water Pump Power | 0.5 kW |
| Feed Flow Rate | 50 m3/day |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
ZLD plant are called in this way as their common name Zero Liquid Discharge System, Zero Liquid Discharge Plant, zld system, zld plant , zld plant manufactures, best zero Liquid Discharge, best zero Liquid Discharge plant, Zero Liquid Discharge, effluent Zero Liquid Discharge, zero liquid discharge wastewater treatment, zld wastewater treatment, Zero Liquid Discharge wastewater treatment, zld wastewater, ZLD evaporator, zld water treatment, Zero Liquid Discharge.
A ZLD treatment system utilizes advanced technological water treatment processes to limit liquid waste at the end of your industrial process to, as the name suggests, zero.
An efficient and well-designed ZLD treatment system should be able to:
-
handle variations in waste contamination and flow
-
allow for required chemical volumes adjustments
-
recover around 95% of your liquid waste for reuse
-
treat and retrieve valuable byproducts from your waste (i.e. salts and brines)
-
produce a dry, solid cake for disposal.
Zero liquid discharge (ZLD) is an engineering approach to water treatment where all water is recovered and contaminants are reduced to solid waste. While many water treatment processes attempt to maximize recovery of freshwater and minimize waste, ZLD is the most demanding target since the cost and challenges of recovery increase as the wastewater gets more concentrated. Salinity, scaling compounds, and organics all increase in concentration, which adds costs associated with managing these increases. ZLD is achieved by stringing together water treatment technology that can treat wastewater as the contaminants are concentrated.
There are a number of benefits to targeting zero liquid discharge for an industrial process or facility:
-
Lowered waste volumes decrease the cost associated with waste management.
-
Recycle water on site, lowering water acquisition costs and risk. Recycling on-site can also result in less treatment needs, versus treating to meet stringent environmental discharge standards.
-
Reduce trucks associated with off-site wastewater disposal, and their associated greenhouse gas impact and community road incident risk.
-
Improved environmental performance, and regulatory risk profile for future permitting.
-
Some processes may recover valuable resources, for example ammonium sulfate fertilizer or sodium chloride salt for ice melting.