- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Water Treatment Plant
Water Treatment Plant
Offering you a complete choice of products which include water treatment plants, evaporation plants ., portable sewage treatment plant, water treatment plant, sewage treatment plants mbbr technology and deionizers.
Water Treatment Plants
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Plant Capacity | 5000 LPH |
| Water Source Type | Industrial Effluent |
| Application Industry | Pharmaceutical |
| Treatment Technique | RO |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 380V |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Max Water Recovery Rate | 80% |
| Air Blower Power | 0.75 KW |
| Deliver Type | PAN India |
Additional Information:
- Item Code: WTP123
- Production Capacity: 10 per month
- Delivery Time: 4 week
- Packaging Details: as per size
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Evaporation Plants .
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Capacity | 1000LPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Design | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 415 |
| Max Temperature | 100 |
| Product Type | evaporator |
Additional Information:
- Item Code: MEE1234
- Production Capacity: 5
- Delivery Time: 8 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Sewage Treatment Plant
Product Price: Rs 50,000 / PlantGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Plant
Product Details:
| Capacity (KLD/MLD) | up to 50 KLD |
| Inlet Flow Rate(m3/day) | 50 m3/day |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Ø Consistent output quality
Ø 22 Hours operation only
Ø Dry-run protection for all the pumps.
Ø All tank will be covered so no any smell will be there
Ø All vents will be odour free
Additional Information:
- Item Code: STP1
- Production Capacity: 5 per month
- Delivery Time: 6 week
- Packaging Details: As per size
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Water Treatment Plant
Product Price: Rs 1,50,000 / plantGet Best Price
Product Details:
| Capacity Inlet Flow Rate | 100 m3/hour |
| Water Source | Industrial Effluent |
| Retention Time | .0 - 6.0 hrs |
| Pore size | 0.4 micron |
| Oxygen Requirement | 2.0 kgs per kg of BOD |
| Water Pump Power | 0.5 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Flow Rate | 50 m3/day |
| Casing material | ABS |
| Operating | Suction 2 way |
| MLSS | 8000 - 12000 mg/lit |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sewage Treatment Plants Mbbr Technology
Product Price: Rs 5,00,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | upto 20 KLD |
| Application Industry | Residential & Commercial Building |
| Treatment Technique | Mixed Bed Bio Reactor(MBBR) |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback